We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Various Artists | Od Bia​ł​egob​ł​ota

by In Crudo

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.

about

Total time - 38' 23''

𝘕𝘪𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘢 𝘱ł𝘺𝘵𝘢 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘬𝘢𝘤𝘫ą 𝘯𝘪𝘦𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢, 𝘥𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘺 𝘻𝘦 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢ż𝘺 𝘱𝘰𝘬𝘳𝘺𝘸𝘢𝘫ą 𝘬𝘰𝘴𝘻𝘵𝘺 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘨𝘰𝘵𝘰𝘸𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘪 𝘮𝘦𝘳𝘺𝘵𝘰𝘳𝘺𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘱ł𝘺𝘵𝘺, 𝘶𝘵𝘳𝘻𝘺𝘮𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘴𝘵𝘳𝘰𝘯𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘸𝘶𝘮.
𝘛𝘩𝘪𝘴 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮 𝘪𝘴 𝘢 𝘯𝘰𝘯-𝘤𝘰𝘮𝘮𝘦𝘳𝘤𝘪𝘢𝘭 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘤𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯, 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘦𝘥𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘴𝘢𝘭𝘦𝘴 𝘴𝘶𝘱𝘱𝘰𝘳𝘵 𝘮𝘦𝘳𝘪𝘵𝘴 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘢𝘭 𝘴𝘪𝘥𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘱𝘳𝘦𝘱𝘢𝘳𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮, 𝘮𝘢𝘪𝘯𝘵𝘦𝘯𝘢𝘯𝘤𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘸𝘦𝘣𝘴𝘪𝘵𝘦 𝘢𝘯𝘥 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘷𝘦.

Kapela z Białegobłota:
Kazimierz Sówka [Białebłoto] - harmonia trzyrzędowa pedałowa
Józef Bireta [Budykierz 1924-2019] - skrzypce
Radosław [?] Tomczak - bęben

Zespół śpiewaczy "Kobielanki" Białegobłota (od nazwy części wsi - Białebłoto Kobyla). Jego skład był zmienny, a trzon stanowiły Maria Iwańska, Krystyna Kłos, Jadwiga Leonik, Maria Masioch, Jadwiga Modzelan, Barbara Mróz, Zofia Podleś, Barbara Ponichtera, Lidia Pyśk, Jadwiga Soliwoda, Danuta Sowa, Jadwiga Sówka.

Kapela Braci Łazareckich z Białegobłota:
Henryk Łazarecki - skrzypce
Bolesław Łazarecki - II skrzypce
Władysław Łazarecki - bębenek

oraz Regina Brzozowska z d. Łazarecka - śpiew

Kapela z Kalinowa:
Edward Kruciński [Kalinowo 1930-2022] - harmonia trzyrzędowa pedałowa
Aleksander Bobowski [Dybki 1918-2007] - skrzypce
Czesław Kruciński [Kalinowo] - bębenek

credits

released June 8, 2023

Za co lubię te nagrania i czule ich słucham? Za niedoskonałości – techniczną, wykonawczą, pamięciową. Niedoskonałości, które absolutnie nic nie ujmowały temu świętu, którym za każdym razem było spotykanie się przy muzyce w gronie sąsiedzkim, czasem powiększonym przez ciekawskich przyjezdnych. Harmonie pedałowe, którym nie robiono od dawna przeglądu technicznego, bo służyły już raczej do domowego grania, do akompaniamentu wspomnieniom młodości, a nie do zawodowego ogrywania wesel na tip top. Niezmieniane od lat struny w skrzypcach, niepewne palce, chybotliwe smyczki. Głosy wypożyczone na chwilę z codziennego użytku. To uchwycony w stopklatkach, daleko niepełny, ale prawdziwy obraz muzyki ludowej ze wsi Białebłoto z II połowy lat 90.

Harmonista Kazimierz Sówka w swoim sklepie vis a vis domu, po drugiej stronie asfaltówki, w którym grał i sprzedawał, sprzedawał i grał. Na harmonii z miejscowego warsztatu Władysława Delugi, od którego zresztą uczył się gry. Letnie popołudnie z braćmi Łazareckimi i ich siostrą na podwórku przed domem, między zagajnikiem a zagonem jęczmienia, jedynie w towarzystwie kur, gęsi, kaczek, indyków i perliczek, bo siedlisko na uboczu wsi. Potańcówka w warszawskim Domu Tańca, którą niezrównany kurpiowski mistrz ciętego smyczka Aleksander Bobowski ogrywa całą, przebierając po gryfie krwawiącym palcem. Bobowski pochodził z Dybek, ale często w Białymbłocie grywał z braćmi Krucińskimi z Kalinowa – Edwardem i Czesławem. Pełni witalności bracia Krucińscy których udało się połączyć po latach z powrotem z Bobowskim. W 2021 chciałem po dłuższym czasie odwiedzić ostatni raz Edwarda Krucińskiego, jak żałuję, że nie zdążyłem.

Białebłoto to spora kurpiowska wieś, składająca się z kilku części – Stara, Kobyla, Kurza. Powstała w 1747 r. „na majdanie, gdzie kiedyś popioły palono”. Początek osadzie dali Ponichterowie – ojciec i trzech synów. W następnych latach latach napływali kolejni zasadźcy i w 1773 wieś liczyła już 24 zagrody, wszyscy osadnicy byli Kurpiami. Zajmowano się tu, jak i w całej okolicy, bartnictwem – ta część Puszczy Białej zwana ostrowską, w odróżnieniu od pułtuskiej, dłużej zachowała charakter leśny. Te dwie części Puszczy oddzielone pasem bagien (tzw. Pulwy) stopniowo różnicowały się kulturowo. Białebłoto było jeszcze w poł. XX wsią o bardzo bogatych i żywych tradycjach muzycznych. Dowodem są nagrania ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN dokonane w roku 1950 przez Jadwigę i Mariana Sobieskich. Zapisano wtedy wiele pieśni z Białegobłota, zwłaszcza weselnych, w wykonaniu kilku śpiewaczek, w tym jednej wybitnej – Józefy Rosińskiej z Nowej Wsi, założonej przez mieszkańców wsi Białebłoto i Budykierz. Inną wsią blisko sąsiadującą jest Kalinowo, na płycie reprezentowane przez braci Krucińskich.

Nagrania:
Białebłoto 6 VIII 1995 - 7,11,12,16
Białebłoto 11 II 1996 - 1,2,8,13,14,18
Białebłoto XI 2004 - 3,5,10 [wspólnie z Piotrem Kędziorkiem]
Kalinowo 3 XI 1995 - 4,6,9
Warszawa [Dom Tańca] 4 VI 1998 - 15,17
Warszawa [Scena Korzenie - Klub Remont] 24 X 1995 - 19, 20

Remigiusz Mazur-Hanaj - nagrania, przygotowanie techniczne, mastering, okładka, fotografia na okładce
Podziękowania dla Kasi Andrzejowskiej i Piotra Kędziorka

Creative Commons
Attribution Non-commercial No Derivatives.
(CC BY-NC-ND 4.0)

license

all rights reserved

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: