We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Kapela Dobrzeliniacy | Cz​ł​owiek patrzy na nogi, to tak jakby sam ta​ń​czył

by In Crudo

/
1.
Kujon Rokita 01:28
2.
3.
4.
Kujon 02:03
5.
6.
Polka 02:03
7.
8.
Kujon szybki 01:45
9.
10.
11.
Oberek II 01:55
12.
Polka Niunia 02:13
13.
Kujawiak II 02:06
14.
Kujon II 02:02
15.
16.
Polka II 03:02
17.
Kujawiak III 02:00
18.
19.
Oberek III 02:33
20.
21.

about

Total time:40'16''

𝘕𝘪𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘢 𝘱ł𝘺𝘵𝘢 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘬𝘢𝘤𝘫ą 𝘯𝘪𝘦𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢, 𝘥𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘺 𝘻𝘦 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢ż𝘺 𝘱𝘰𝘬𝘳𝘺𝘸𝘢𝘫ą 𝘬𝘰𝘴𝘻𝘵𝘺 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘨𝘰𝘵𝘰𝘸𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘪 𝘮𝘦𝘳𝘺𝘵𝘰𝘳𝘺𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘱ł𝘺𝘵𝘺, 𝘶𝘵𝘳𝘻𝘺𝘮𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘴𝘵𝘳𝘰𝘯𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘸𝘶𝘮.
𝘛𝘩𝘪𝘴 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮 𝘪𝘴 𝘢 𝘯𝘰𝘯-𝘤𝘰𝘮𝘮𝘦𝘳𝘤𝘪𝘢𝘭 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘤𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯, 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘦𝘥𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘴𝘢𝘭𝘦𝘴 𝘴𝘶𝘱𝘱𝘰𝘳𝘵 𝘮𝘦𝘳𝘪𝘵𝘴 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘢𝘭 𝘴𝘪𝘥𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘱𝘳𝘦𝘱𝘢𝘳𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮, 𝘮𝘢𝘪𝘯𝘵𝘦𝘯𝘢𝘯𝘤𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘸𝘦𝘣𝘴𝘪𝘵𝘦 𝘢𝘯𝘥 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘷𝘦.

𝗞𝗮𝗽𝗲𝗹𝗮 𝗗𝗼𝗯𝗿𝘇𝗲𝗹𝗶𝗻𝗶𝗮𝗰𝘆 𝘄 𝘀𝗸ł𝗮𝗱𝘇𝗶𝗲:
𝗦ł𝗮𝘄𝗼𝗺𝗶𝗿 𝗖𝘇𝗲𝗸𝗮𝗹𝘀𝗸𝗶 [𝟭𝟵𝟰𝟰 𝗪𝗼𝗹𝗮 𝗣𝗼𝗽𝗼𝘄𝗮] - 𝗵𝗮𝗿𝗺𝗼𝗻𝗶𝗮 𝘁𝗿𝘇𝘆𝗿𝘇ę𝗱𝗼𝘄𝗮 𝗝ó𝘇𝗲𝗳 𝗕𝗶𝗹𝘀𝗸𝗶 [𝟭𝟵𝟮𝟮-𝟮𝟬𝟬𝟮] - 𝘀𝗸𝗿𝘇𝘆𝗽𝗰𝗲
𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝗶𝘀𝘇𝗲𝗸 𝗞𝗼𝘄𝗮𝗹𝘀𝗸𝗶 [𝟭𝟵𝟱𝟬-𝟮𝟬𝟭𝟲] - 𝗯ę𝗯𝗲𝗻 𝘇𝗲 𝘀𝘁𝗮𝗹𝗸ą

=====================================================

credits

released February 12, 2023

Jak czytamy na stronie Żychlińskiego Domu Kultury: „Już nikt nie pamięta jak to się dokładnie stało – kto i kiedy jako pierwszy wstąpił do kapeli, jaki był premierowo zaaranżowany przez nich mazurek czy oberek. Nie jest pewne również gdzie odbył się pierwszy oficjalny występ.” Wiadomo, że kapela powstała w 1978 roku, a w pierwszym jej składzie grali Józef Bilski na skrzypcach, Ryszard Gostyński na harmonii trzyrzędowej oraz Jerzy Kwiatulski na barabanie. Pomysł założenia kapeli wyszedł od ówczesnego dyrektora GOK w Dobrzelinie Jerzego Holwega i chodziło przede wszystkim o to, by miał kto akompaniować występom tanecznym czy grupom śpiewaczym.

W tym samym 1978 Kapela przygrywała podczas Dożynek w Grzybowie i Żychlinie. Przez kolejne lata stanowiły całą aktywność zespołu stanowiły występy na tych właśnie i podobnych świętach, uroczystościach oraz festynach, przeglądach, konkursach w okolicy i regionie. Dobrzeliniacy grali i dla dzieci, i dla seniorów, na balach karnawałowych, a nawet imieninach. W 1983 roku kapela pojechała po raz pierwszy na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i od tej pory była rozpoznawalna nie tylko w regionie. Wzięła udział np. w Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Kielcach, Centralnym Święcie Ludowym w Płocku, Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Warszawie oraz ponownie w Kazimierzu.

W roku 1988 nastąpiły duże zmiany – w szeregi Kapeli wstąpili harmonista Sławomir Czekalski oraz sześć lat od niego młodszy barabanista Franciszek Kowalski. Pan Sławomir gry nauczył się od ojca Stanisława, któremu towarzyszył na weselach jako bębnista już w wieku 12 lat, a niedługo później opanował harmonię. Bracia pana Franciszka grali na perkusji, a on sam uczył się u Zdzisława Kwiatulskiego.

„W roku 1989 kapela umilała czas publiczności i uczestnikom Potyczek Sąsiedzkich czy Święta Dnia Kobiet.” W 1990 Dobrzeliniacy ponownie wzięli udział w Festiwalu Muzyków i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym gdzie tym razem zdobyli wyróżnienie. Od 1992 Kapela brała regularnie udział w Przeglądzie Kapel w Bedlnie, gdzie zdobywała wielokrotnie główne nagrody.

Wraz z odejściem z tego świata Józefa Bilskiego w 2002 w Kapeli nie grał już nikt z jej założycieli i w jej dziejach rozpoczął się kolejny rozdział. Pan Bilski był znakomitym instrumentalistą, pochodził z muzykalnej rodziny i grał od ósmego roku życia. Po jakimś czasie nauczył się też gry na saksofonie i przez wiele lat to był jego główny instrument, z którym chodził po weselach. Jako saksofonista wielokrotnie grywał ze Sławomirem Czekalskim, tworzyli razem weselną kapelę już głównie z nowszym repertuarem, do starodawnych nut granych bardziej regularnie powrócili już w nowym zespole przy GOK w Dobrzelinie, ale też nie od razu.

W 2003 skrzypkiem Dobrzeliniaków został Zenon Idzikowski, który gry na tym instrumencie uczył się przez kilka miesięcy w szkole muzycznej, a potem samodzielnie. Jednak jako muzyk weselny był harmonistą (uczniem Kazimierza Kunikowskiego z Żychlina). Rok później, w 2003, kapela zdobywa I miejsce na Festiwalu w Kazimierzu, a potem Nagrodę im. Oskara Kolberga. W tym składzie kapela gra przez całą następną dekadę. Po śmierci Zenona Idzikowskiego (1938-2013) istnienie zespołu staje pod znakiem zapytania – nie ma już skrzypka grającego w regionie ten repertuar i w tej stylistyce.

Do zespołu zostaje przyjęta na próbę utalentowana skrzypaczka Maria Stępień, absolwentka szkoły muzycznej w Łodzi, a od jakiegoś czasu już wtedy grająca muzykę ludową in crudo (także utwory od Dobrzeliniaków) w folkowej kapeli Gęsty Kożuch Kurzu. Szybko uczy się repertuaru Kapeli i adaptuje do jej stylu. Dobrzeliniacy znów grają. Na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2015 zdobywają ponownie I miejsce. O zespole powstaje dokumentalny film, który wyreżyserował Krzysztof Rzączyński. W samą porę, bo niestety rok później umiera Franciszek Kowalski, który bębnił w kapeli w sumie 27 lat. Zastępuje go od tej pory do dziś Mieczysław Stańczyk. W 2022 roku płytę zespołowi wydaje Muzyka Zakorzeniona.

Trzeba podkreślić, że bardzo ważną postacią dla zespołu był harmonista z Dobrzelina Adam Radzymiński (1907-1963), który w latach powojennych zdobył sławę i uznanie wśród miłośników muzyki zarówno tych lokalnych jak i poza regionem. Tworzył kapelę ze skrzypkiem Władysławem Biedrzyckim z Głowna. Słuchali go także i nagrywali ówcześni muzykolodzy oraz wykształceni muzycy inspirując się jego nutą (np. Mieczysław Krzyński), ba, doceniono go również za granicą, na festiwalu w Edynburgu zdobył złoty medal. Radzymiński był wzorem dla Sławomira Czekalskiego, który zdążył jeszcze poznać mistrza, który niestety przedwcześnie zmarł. Pan Sławomir kontynuował naukę i doskonalenie repertuaru Radzymińskiego już z taśmy, która, jak opowiadał, całkiem się w końcu zużyła. Potem nagrania miał na kasecie, która też się zdążyła „pościerać”. Część repertuaru Dobrzeliniaków została przejęta właśnie od Adama Radzymińskiego.

Repertuar kapeli jest dosyć szczególny, ponieważ zawiera melodie i tańce znane w Łowickiem, na Kujawach i w Łęczyckiem. Dobrzelin jest położony bowiem na styku właśnie tych trzech regionów. Są to charakterystyczne tylko dla tych okolic takie tańce jak kujawiak i kujon, grane z wyrazistym tempo rubato, często w skalach modalnych. Kujon właściwie znany był głównie w samym Łowickiem i emblematyczny dla tego regionu. W ogóle można powiedzieć, że kapela ciąży repertuarowo ku Łowickiemu. Dobrzeliniacy grają oczywiście oberki, polki, marsze, walczyki, melodie weselne oraz modne po wojnie tanga czy fokstroty. Na niniejszej płycie nowszy repertuar jest niestety słabo reprezentowany, nagrałem go więcej przy następnej okazji, niestety oryginalna kaseta w tymi nagraniami uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Nagrania na tym albumie pochodzą wyłącznie z sesji, którą odbyłem z kapelą przy okazji ich pierwszej zabawy, którą zagrali na nasze – Sceny „Korzenie” w Klubie Remont – zaproszenie w połowie kwietnia 1996. Kapela, grająca bardzo taneczną, rozkołysaną muzykę, ale też liryczną, bardzo przypadła nam z Piotrem Zgorzelskim do gustu i do serca. Nawet wybraliśmy się wspólnie na poszukiwania tradycji tanecznych in crudo w okolice Dobrzelina (z mizernym jednak efektem). To była jedna z ostatnich zabaw w Remoncie, ale Dobrzeliniacy przyjeżdżali jeszcze wielokrotnie do warszawskiego domu tańca – najpierw na Jezuicką, a potem do WOK na Elektoralnej. W ciągu niespełna dwóch lat (kwiecień 1996 – luty 1998) grali na naszych „deskach” aż pięciokrotnie! Dorównała im, ale po pewnym czasie, tylko kapela Gaców. Grali również na imprezie, którą współorganizowaliśmy, a która odbyła się na rynku w Poznaniu. Potem już z Zenonem Idzikowskim na skrzypcach kapela grała na zabawie karnawałowej domu tańca w klubie Chłodna 25 w Warszawie zimą 2004.

Renesans popularności Dobrzeliniaków w kręgach miejskich miłośników tradycji zaczął się z chwilą powstania takiego środowiska w Łodzi oraz realizacji filmu dla TVP z kapelą oraz odwiedzającym ich Czesławem Mozilem (z cyklu „Szlakiem Kolberga” 2014, reż Grzegorz Jankowski i Michał Pietrusiewicz). W składzie z Marią Stępień Kapela występowała często w całej Polsce i na najważniejszych festiwalach muzyki ludowej.

oprac. Remek Mazur-Hanaj [z pomocą informacji Żychlińskiego Ośrodka Kultury oraz Ewy Sławińskiej-Dahlig]
zedek.pl/dobrzeliniacy/

=====================================================

Remigiusz Mazur-Hanaj - nagranie, mastering, notka, okładka
Podziękowanie dla Sławomira Czekalskiego oraz Piotra Zgorzelskiego
Fotografia - Stowarzyszenie Riviera-Remont [16. IV 1996]
Tytuł jest cytatem z wypowiedzi Sławomira Czekalskiego w filmie "W drodze" [reż. Krzysztofa Rzączyńskiego]

Nagrano 16 IV 1996 przed potańcówką w ramach "Sceny Korzenie" warszawskiego Klubu Riviera-Remont, której kuratorami byli Piotr Zgorzelski, Remigiusz Mazur-Hanaj i Antoni Beksiak.

Creative Commons
Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-NC-SA 3.0)

license

all rights reserved

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: