We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Antoni Suchorolski | Marysiu, tyś m​ó​j raj! I inne melodie kresowe

by In Crudo

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Fokstrot 01:44
11.
12.

about

Total time: 34'28"

Niniejsza płyta jest publikacją niekomercyjna, dochody ze sprzedaży pokrywają koszty przygotowania technicznego i merytorycznego płyty, utrzymania strony oraz archiwum.

GRAND PRIX - 𝐓𝐡𝐞 𝐑𝐨𝐨𝐭𝐬 𝐏𝐡𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐘𝐞𝐚𝐫 𝟐𝟎𝟐𝟐 competition, organized by Polish Radio.

Antoni Suchorolski (1921-2009) urodził się w Skorodyńcach, sporej wsi kolo Czortkowa, w ówczesnym województwie tarnopolskim, na Podolu Lwowskim. Wieś zamieszkała była mniej więcej w połowie przez Rusinów/Ukraińców, w połowie przez Polaków, a także kilka rodzin żydowskich. Jedni mieli cerkiew grekokatolicką i świetlicę "Proswity", drudzy kościół rzymskokatolicki i Dom Ludowy. Wielu Polaków żyło tu od pokoleń, mówili na co dzień w języku ukraińskim, rodziny się mieszały, te same nazwiska nosili zarówno jedni jak i drudzy (we wsi mieszkał także inny Antoni Suchorolski, który był Ukraińcem i pisał się Anton Suchorolśkyj).

Muzycznym nauczycielem Antoniego był jego starszy brat Jan (1908-1939), który grał na cymbałach, a także na trąbce oraz założył kapelę, do której dołączył po kilku latach Antoni jako zdolny dwunastolatek w 1933 r. Od brata nauczył się także grać na trąbce oraz opanował skrzypce, jego wiodącym instrumentem pozostały jednak cymbały. Brat Jan budował cymbały (w sumie zrobił osiem instrumentów) i to na cymbałach od brata grał Antoni. Już na emeryturze Antoni zaczął budować cymbały i na jednym z instrumentów własnej roboty (na wzór tcyh cymbałów, na których grał przed wojną) grał właśnie na spotkaniu w Klubie Remont. Był to 17-pasmowy instrument (po 5 strun w paśmie). ze świerkowym wierzchem, sosnowym spodem, z bokami bukowymi. Zaczął go budować jego kuzyn ze strony matki Paweł Stelmaszczuk [? Pawło Stelmaszczuk 1918-64 ], lecz nie skończył.

Skład kapeli Suchorolskich był następujący: skrzypce [Józef Podwysocki z Czerkawszczyzny lub Stefan Kaczmarek ze Skorodyńców], cymbały [Antoni], bas [Sawicki lub Jan Szewczyk, jedyny Ukrainiec w kapeli] i trąbka [Jan] lub/i klarnet [Michał Gedeon lub stryj Kacper Suchorolski]. Zespół grywał na weselach i zabawach tanecznych. We wsi istniała też druga kapela [Soleckich] oraz orkiestra dęta, w której Antoni grał na kornecie.

Kapela Suchorolskich do wojny zagrała na ok. 100 weselach w Skorodyńcach i okolicy (w promieniu 20-30 km] oraz wielu zabawach [np. wielokrotnie w Domu Ludowym w Skorodyńcach]. Szczegółowo wesele według wywiadów przeprowadzonych z Antonim Suchorolskim w latach 1989-90 opisuje Piotr Dahlig w pracy "Cymbaliści w kulturze polskiej" [Warszawa 2016]. Do gry na cymbałach Antoni zaczął wracać w połowie lat 1970-tych, po 30 latach przerwy.

"Udało mi się samodzielnie wykonać cymbały na 17 pasm (85 strun)
oraz pięć kolejnych egzemplarzy na 20 pasm (100 strun). Moje cymbały znajdują się w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, w Domu Kultury w Suwałkach, w Polskim Zespole Pieśni i Tańca w Wilnie, w Calgary (w Kanadzie) oraz w Sulikowie k. Zgorzelca. Szósty instrument, chyba już ostatni wykonany własnoręcznie, mam w domu. Gram na nim melodie ludowe i taneczne – warszawskie, wileńskie i lwowskie. Brałem udział w licznych koncertach, m. in. w Polskim Radiu i Telewizji, w Kanadzie, ośmiokrotnie na Turniejach Cymbalistów w Gryfinie oraz w Festiwalu w Kazimierzu." ["Biuletyn Głosy Podolan" nr 50/2002].

Antoni Suchorolski znał i grał w przeszłości na weselach i zabawach także repertuar stricte ukraiński, np. kołomyjki. Na emeryturze jednakże publicznie już go nie grywał, zapewne ze względu na wojenne przeżycia - dom w Skorodyńcach, w którym się wychował, spalono, a część rodziny została zamordowana przez UPA. Nadto po wojnie Antoni Suchorolski ukończył studia i jako zawodowy wojskowy - oficer łączności, dosłużył się stopnia pułkownika. Na emeryturze działał w środowisku rodzin Podolan i Tarnopolan, którzy uciekli lub zostali przesiedleni do Polski po 1944 r. Pod koniec XX wieku był jedynym zamieszkałym w Warszawie i aktywnym cymbalistą. Jego nagrania, zrealizowane przez Piotra Dahliga (w tym kołomyjki) znajdują się w Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

credits

released February 8, 2022

Antoni Suchorolski - cymbały, śpiew
Koncert odbył się w Klubie Remont 27 lutego 1995 r., w ramach Sceny Korzenie, której kuratorowali Antoni Beksiak, Remek Mazur-Hanaj i Piotr Zgorzelski w latach 1994-96.
Nagranie oraz fotografia - Stowarzyszenie Riviera Remont
Przygotowanie techniczne, mastering, notka oraz okładka - Remek Mazur-Hanaj
Creative Commons

license

Some rights reserved. Please refer to individual track pages for license info.

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: