We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Various Artists | Motywy żydowskie w polskiej muzyce ludowej | Jewish Motifs in Polish Folk Music

by In Crudo

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.

about

Total time: 51' 31''

𝘕𝘪𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘢 𝘱ł𝘺𝘵𝘢 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘬𝘢𝘤𝘫ą 𝘯𝘪𝘦𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢, 𝘥𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘺 𝘻𝘦 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢ż𝘺 𝘱𝘰𝘬𝘳𝘺𝘸𝘢𝘫ą 𝘬𝘰𝘴𝘻𝘵𝘺 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘨𝘰𝘵𝘰𝘸𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘪 𝘮𝘦𝘳𝘺𝘵𝘰𝘳𝘺𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘱ł𝘺𝘵𝘺, 𝘶𝘵𝘳𝘻𝘺𝘮𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘴𝘵𝘳𝘰𝘯𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘸𝘶𝘮.
𝘛𝘩𝘪𝘴 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮 𝘪𝘴 𝘢 𝘯𝘰𝘯-𝘤𝘰𝘮𝘮𝘦𝘳𝘤𝘪𝘢𝘭 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘤𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯, 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘦𝘥𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘴𝘢𝘭𝘦𝘴 𝘴𝘶𝘱𝘱𝘰𝘳𝘵 𝘮𝘦𝘳𝘪𝘵𝘴 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘢𝘭 𝘴𝘪𝘥𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘱𝘳𝘦𝘱𝘢𝘳𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮, 𝘮𝘢𝘪𝘯𝘵𝘦𝘯𝘢𝘯𝘤𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘸𝘦𝘣𝘴𝘪𝘵𝘦 𝘢𝘯𝘥 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘷𝘦.

GRAND PRIX - 𝐓𝐡𝐞 𝐑𝐨𝐨𝐭𝐬 𝐏𝐡𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐘𝐞𝐚𝐫 𝟐𝟎𝟐𝟐 competition, organized by Polish Radio.

Wykonawcy:
@ Aleksander Bobowski [1918-2007], pochodził ze wsi Dybki k/Ostrowi Mazowieckiej w Puszczy Białej na Mazowszu. Nagranie 1995 – w domu skrzypka.
@ Pod przydomkiem Staś Niewidomy znany był na całej Radomszczyźnie harmonista Stanisław Stępniak, urodzony w Radzicach Małych [1935-2003]. Nagranie 1998 – Dom Tańca w Warszawie.
@ Aniela Gmoch [1919-2016] to śpiewaczka urodzona w Woli Wielkie [Roztocze Lwowskie], a zamieszkała potem w Bełżcu. Nagranie 1996 – w Bełżcu.
@ Śpiewak Stanisław Fijałkowski [1928-2013] urodził się i mieszkał całe życie we wsi Chrzanów na Roztoczu Lubelskim. Nagranie 2005 – w domu śpiewaka.
@ Skrzypek Piotr Gaca [1927-2017] z Przystałowic Małych na Radomszczyznie gra razem ze Stanisławem Ciarkowskim. Nagranie 1997 – w Domu Tańca w Warszawie.
@ Marian Bujak [1918-2006] pochodził ze wsi Koryciska, a mieszkał od wojny w pobliskim Szydłowcu. Nagranie – 1998 w domu skrzypka.
@ Zespół „Dolinianki” działał w Bełżcu, a prowadziła go wspomniana wyżej Aniela Gmoch. Nagranie 1996 – w świetlicy w Bełżcu.
@ Kapela Wacława Imiołka [ur. 1941] z Jedlanki k/Radomia z bębnistą Stanisławem Kujawiakiem. Nagranie 2003 – Tabor Domu Tańca w Chlewiskach.
@ Stanisław Głaz – skrzypek z Dzwoli [ur. 1933] gra na skrzypcach solo, a także razem z grupą młodzieży, która uczestniczyła w jego warsztatach w ramach Taboru w Kocudzy w 2006. Nagranie 1995 – w domu skrzypka oraz w czasie Taboru Domu Tańca w Kocudzy w 2006 r.
@ Kapela Kozinów z Chrzanowa na Roztoczu Lubelskim gra w składzie: Katarzyna Kozina [1928-2000] na skrzypcach, Walerian Kozina [1920-2002] na sekundzie oraz Czesław Kozina [ur. 1944] na bębenku. Nagranie 1996 – w domu Kozinów.
@ Kapela Dudków ze Zdziłowic na Roztoczu Lubelskim grała w składzie: Bronisław Dudka [1918-2007] na skrzypcach prym, Tadeusz Dudka [1925-2010] na skrzypcach sekund, Zbigniew Butryn [ur. 1952] na basie oraz Czesław Chmiel [1933-2004] na bębenku. Nagranie 1995 - Scena „Korzenie” w Klubie Remont w Warszawie.
@ Skrzypek Tadeusz Zygadło [1933-?] z Goniwilka Starego k/Żelechowa na Mazowszu Południowym tworzył kapelę razem z bębnistą Stefanem Trzpilem [1921-?]. Nagranie 1995 – Scena „Korzenie” w Klubie Remont w Warszawie.
@ Skrzypek Władysław Kurczaba [1909-?] z Klekacza k/Tomaszowa Lubelskiego na Roztoczu został nagrany razem z bębnistą Piotrem Bednarzem [1929-?]. Nagranie 1982 – w domu skrzypka.
@ Janina Kowalczuk [1931-2020] pochodziła z Grabownicy na Roztoczu i tam mieszkała. Nagranie 2008 – w domu śpiewaczki.
@ Kapela dęta z Dzierążni na Roztoczu gromadziła muzyków z okolicy, jej skład podlegał zmianom, a na tym nagraniu grają najpradopodobniej: Feliks Kowalski [1908-?] - skrzypce, Józef Ratyna - flet, Mieczysław Łagowski – II skrzypce, Jan Machlarz [1906] – klarnet, Tadeusz Lis [1906-?] – tuba-bas, Feliks Pankiewicz - kontarabas, Józef Osuch – bęben. Nagranie 1969-73 – skansen w Lublinie.

===============================================
Jeśli chodzi o muzykę instrumentalną mamy na płycie przede wszystkim nagromadzenie polek: trzy wersje Polki Szabasówki [1, 15, 19], trzy wersje Polki Żydówki o tej samej melodii [7, 16, 21, 22; ta ostatnia pod nazwą Galop], Polkę Żydówkę o inne melodii [2], dwie odrębne Polki Żydowskie [4,17], przyśpiewywaną Polkę „Żydóweczko chodź na bez” [3, 10], Polkę „Żyd w beczce” [20] i z utworów parzystych jeszcze Marsz [25], który w praktyce również mógł być tańczony jak polka. Utwory w rytmie trójmiarowym to dwa oberki [12, 13], taniec-zabawa Mazur „Żydek” [11] oraz melodia do postaci Żyda z szopki [23].

Jedyną polką o zaświadczonym źródle jest oczywiście Polka Szabasówka, której autorem był Jan Różewicz [1884-1970] wymieniony w najstarszym nutowym wydaniu polki datowanym na lata 1919-21, co potwierdza też dr Tomasz Lerski w pracy poświęconej wydawnictwu płytowemu Syrena – "Syrena Record – pierwsza polska wytwórnia fonograficzna 1904–1939. Poland’s first recording company," Editions Karin, New York, [2005]. Różewicz w 1908 r. ukończył warszawski Instytut Muzyczny. Do wybuchu II wojny światowej prowadził własną orkiestrę salonową. Szabasówka szybko została doceniona i stała się bardzo popularną polką, w czym wydatnie pomogły zarówno wydania nutowe jak i nagrania płytowe

Źródła Polki Żydówki nie są znane, zarówno tej wersji, która była znana bardziej, ponad regionalnie [Radomskie, pogranicze Mazowsza i Lubelskiego, Roztocze Lubelskie] i jest reprezentowana na płycie w trzech wykonaniach, jak i tej obecnej na płycie w jednym wykonaniu [Mazowsze – Kurpie Białe]. Istnieje wprawdzie wydanie nutowe Polki Żydówki [czy też Żydówki Polki] z 1846 roku, skomponowanej przez Henryka Chojnackiego w stylu salonowym, na piano-forte, lecz nie wydaje się, żeby było jakimś muzycznym odniesieniem dla „Żydówek” ludowych.

Tekst polki „Żydóweczko chodź na bez” został zanotowany przez Oskara Kolberga w latach 1860-tych na Kujawach [od Osięcin], jednak jej melodia jest inna niż ta radomska, obecna na płycie w dwóch wykonaniach. Wskazuje to jednak na to, że tekst ów był obecny w różnych regionach, śpiewała go również Anna Malec [zbiory Instytutu Sztuki PAN] i jej melodia jest podobna do tej radomskiej. Nie znalazłem także żadnych odpowiedników dla melodii granych przez Stanisława Stępniaka i Aleksandra Bobowskiego.

Ciekawy jest przypadek Polki „Żyd w beczce” granej przez roztoczańską Kapelę Dudków, a także przez Kapelę Kozinów z niedalekiej wsi [nagranie ze względów technicznych nie znalazło się na płycie]. Innych zapisów tej polki przez muzyków ludowych nie znam. W XIX wieku popularny był pod tym tytułem wodewil polskiej proweniencji „w jednym akcie, z prawdziwego zdarzenia”, prosta, satyryczna rzecz o Żydzie, który nie mógł się wydostać z beczki. Jego autorem był Aleksander Ładnowski [mylnie przypisywana jest Alojzemu Żółkowskiemu], który był urodzonym w Lublinie aktorem, członkiem różnych trup teatralnych oraz autorem krotochwil. „Żyd w beczce” ukazywał się drukiem wiele razy [także z nutami], a od początku XX wieku polka ze sztuki była wielokrotnie nagrywana w wersjach orkiestrowych i wydawana na płytach, także w USA.

Utwory w rytmie trójmiarowym, oberkowym, które nie były charakterystyczne dla muzyki żydowskiej są na płycie cztery. Żydzi z tego, co wiadomo, nie tańczyli oberków, więc układali je i grali dla polskiej publiczności, na polskich zabawach. Tak jak bracia Simsie, od których oberka nauczył się dziadek Mariana Bujaka Karol Piasta, a od niego wnuk, ponieważ od 1930 r. grywali razem w kapeli. Od Żydów, tym razem z Przysuchy, dziadek z wnukiem nauczyli się jeszcze jednego oberka, a zdarzyło się to w czasie zabawy w Skrzynnie, którą ogrywały obydwie kapele. Oberek od Simsiów nosi lokalne cechy ludowego trójmiarowego tańca, zwanego w tych okolicach mazurem. Bracia Simsiowie mogli usłyszeć gdzieś tego mazura i zaadaptować go w zmienionej lub niezmienionej postaci, mogli też go wymyślić, będąc osłuchanymi w lokalnej polskiej muzyce. Natomiast trójmiarowy utwór pt. Oberek od Żydów z Przysuchy jest już utworem stricte oberkowym i mającym muzycznie uniwersalną budowę oraz stylistykę zbliżoną do oberków komponowanych [jak np. tzw. oberki wilanowskie]. Można by go było usłyszeć w podobnej postaci równie dobrze w innym miejscu centralnej Polski. Czwarty utwór to stanowi raczej zadanie dla wyobraźni, bo jest dość dziwny w wyrazie. Jest to raczej melodia z tendencją do trójmiaru niż stricte trójmiarowa {przynajmniej jeśli chodzi o polski trójmiar taneczny] Grana była do postaci Żyda w Szopce i . i jeśli wyobrazić sobie ten utwór od strony choreograficznej, nie będzie to taniec mazurkowy, raczej po prostu jakiś taniec żydowski, wykonywany przez figurkę Żyda, zagrany przez polskiego skrzypka w metrum ciążącym ku trójmiarowi.

Folklor śpiewany reprezentuje na płycie kilka piosenek satyrycznych, zapamiętanych czasem tylko we fragmencie [Janina Kowalczuk]. Jedna z nich jest w języku ukraińskim [Aniela Gmoch] jako że Roztocze w okolicach Bełżca to był typowy rejon pogranicza polsko-ukraińskiego, co sygnalizuje, znany skądinąd fakt, że obecność Żydów w folklorze ukraińskim była również duża. Dłuższa piosenka „obyczajowa” Stanisława Fijałkowskiego dotyczy polsko-żydowskiej miłostki, a nawet małżeńskiej zdrady. Fragment kolędowania w tym samym wykonaniu [Fijałkowski był wieloletnim kolędnikiem, na początku jako mały chłopak, terminujący, a potem jako starszy kawaler był tym całym szefem kolędników] pokazuje to, o czym wspominałem na początku. Oczywiście jest tu też wątek satyryczny, wyśmiewanie się z „bliskich obcych”, a przy tym pewien szacunek i podziw dla żydowskiej mądrości pomieszany z niechęcią, pogardliwym i lękliwym dystansem czy obrzydzeniem wobec żydowskich. Obyczajowa satyra jest tu czymś mało istotnym w w stosunku do roli błazna jaką postać Żyda pełni w obrzędzie kolędniczym. Żyd jako mitologiczna, symboliczna postać z pogranicza, pośrednik, mediator jest figurą, bez której nie można sobie wyobrazić odpowiedniego, magicznie skutecznego przejścia przez ten świąteczny czas Godów i Nowego Roku. Figurą, która ma też swój udział w projektowanej pomyślności, w zamawianiu darzenia się w roku, który właśnie nadchodzi. To są oczywiście tematy na dłuższy tekst, ograniczyłem się tu do tych kilku zdań.

Ta płyta jest zaledwie przyczynkiem do tematu, który warto kontynuować. Bo też i podejmowany jest w ciekawy sposób już od kilku lat. Trzeba tu wymienić trzy ważne wydawnictwa płytowe, które w przybliżaniu i odsłanianiu tematu odegrały dużą rolę, mam na myśli płyty: Kapeli Brodów „Muzikaim”, kompilację sporządzoną przez Andrzeja Bieńkowskiego „Kolberg po żydowsku” oraz płytę Kapeli Niwińskich „Czas wesela”.

===================================================
Bardziej szczegółowa wersja tekstu dołączona jest do wersji płatnej płyty,

credits

released December 31, 2022

Kompilacja, redakcja, tekst, projekt okładki – Remigiusz Mazur-Hanaj
Nagrania ze zbiorów: In Crudo, Stowarzyszenia „Dom tańca”, Instytutu Sztuki PAN oraz Muzeum Wsi Lubelskiej
Autorzy nagrań: Remigiusz Mazur-Hanaj [1-2, 5-6, 8-14, 16-19, 22, 24], Katarzyna Andrzejowska [3-4, 7], Piotr Dahlig i William Noll [23], Marian Domański? [25]
Mastering: Remigiusz Mazur-Hanaj, Tadeusz Sudnik
Na okładce wykorzystano fragment strony tytułowej publikacji nutowej „Polka Żydówka” ze zbiorów Biblioteki Narodowej

license

Some rights reserved. Please refer to individual track pages for license info.

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: