We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Various Artists |​|​| Jest drabina do nieba 3 - Rok nabo​ż​ny |​|​| Ladder to Heaven - part 3. Rural christian songs in Poland

by In Crudo

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

about

czas płyty 90' 35''

𝘕𝘪𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘢 𝘱ł𝘺𝘵𝘢 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘬𝘢𝘤𝘫ą 𝘯𝘪𝘦𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢, 𝘥𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘺 𝘻𝘦 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢ż𝘺 𝘱𝘰𝘬𝘳𝘺𝘸𝘢𝘫ą 𝘬𝘰𝘴𝘻𝘵𝘺 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘨𝘰𝘵𝘰𝘸𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘪 𝘮𝘦𝘳𝘺𝘵𝘰𝘳𝘺𝘤𝘻𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘱ł𝘺𝘵𝘺, 𝘶𝘵𝘳𝘻𝘺𝘮𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘴𝘵𝘳𝘰𝘯𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘸𝘶𝘮.
𝘛𝘩𝘪𝘴 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮 𝘪𝘴 𝘢 𝘯𝘰𝘯-𝘤𝘰𝘮𝘮𝘦𝘳𝘤𝘪𝘢𝘭 𝘱𝘶𝘣𝘭𝘪𝘤𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯, 𝘱𝘳𝘰𝘤𝘦𝘦𝘥𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘴𝘢𝘭𝘦𝘴 𝘴𝘶𝘱𝘱𝘰𝘳𝘵 𝘮𝘦𝘳𝘪𝘵𝘴 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘦𝘤𝘩𝘯𝘪𝘤𝘢𝘭 𝘴𝘪𝘥𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘱𝘳𝘦𝘱𝘢𝘳𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘢𝘭𝘣𝘶𝘮, 𝘮𝘢𝘪𝘯𝘵𝘦𝘯𝘢𝘯𝘤𝘦 𝘰𝘧 𝘵𝘩𝘦 𝘸𝘦𝘣𝘴𝘪𝘵𝘦 𝘢𝘯𝘥 𝘢𝘳𝘤𝘩𝘪𝘷𝘦.

Publikacja z religijnymi śpiewami ludowymi, obejmująca cały tzw. rok kościelny, musiałaby składać się z kilku płyt, czyli z co najmniej setki utworów, żeby dać obraz w miarę kompletny i mniej lub bardziej wyczerpujący. A mam tu na myśli przecież tylko ten dawny, w dużej mierze już historyczny repertuar. Jednoosobowa praca nad takim projektem byłaby raczej niemożliwa. Wykorzystać należałoby by wtedy nie jedno archiwum, ale kilka – zbiory Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Polskiego Radia i Instytutu Sztuki PAN. Trzeba o tym pamiętać, słuchając niniejszej płyty.

Ja w swojej pracy terenowej i animatorskiej skupiałem się na repertuarze pogrzebowym oraz wielkopostnym i tego rodzaju płyt mógłbym wydać jeszcze kilka. Mam jednak również trochę pojedynczych nagrań ciekawych i wartościowych, które szkoda by milczały w szufladzie i dla publikacji których trudno znaleźć pretekst w takiej formie udostępnienia moich zbiorów, jaką przyjąłem czyli poprzez platformę bandcamp. Podjąłem więc to wyzwanie, którego efekt, jaki by ciekawy nie był, pokaże zarazem czego na tej płycie nie ma, a powinno być. Ale też myślę, że niejeden słuchacz znajdzie tu coś, czego zupełnie się nie spodziewał. Bo bogactwo tego świata muzycznego jest ogromne i co należy podkreślić, zachowało się ono do współczesnych czasów w pamięci ludzi głównie poza większymi miastami, przede wszystkim w parafiach wiejskich. Na płycie obecne są tylko niektóre regiony: Suwalszczyzna, kurpiowskie Mazowsze, Radomszczyzna, Sieradzkie, Wieluńskie oraz Lubelskie głównie w swojej części roztoczańskiej, a także skrawek Roztocza Lwowskiego.

Nagrania powstały w latach 1995-2008, nagrywałem albo w domach wykonawców, albo w trakcie koncertów, które z pomocą przyjaciół organizowałem w Warszawie w latach 1996-2004 (cykle „Pozwól mi Twe męki śpiewać” oraz „Jest drabina do nieba”). Traki na płycie ułożone są wg porządku roku kościelnego, w szczegółach jednak jest to układ miejscami niekoniecznie oczywisty, ponieważ pieśni z jednego okresu szeregowałem wedle cech muzycznych, tekstowych czy po prostu intuicyjnie. Pieśń o Marii Magdalenie umieściłem na końcu, jako coś w rodzaju puenty, chociaż jej wspomnienie liturgiczne, a od niedawna święto, obchodzone jest 22 lipca. Pomiędzy pieśniami znalazło się również nagranie żarliwej modlitwy mówionej, które pokazuje że od mowy do śpiewu nie jest daleko. Jest to też przykład field recordingu, rejestracji bez obecności rejestrującego, takich nagrań niestety robiłem bardzo mało, nie miałem dobrego sprzętu.

Nietrudno zauważyć, że nie na płycie żadnego przykładu wielkanocnego - w ogóle jak wiadomo tych pieśni jest niewiele i są ogólnie znane, nie spotkałem się z jakimś ciekawym wariantem, ale też bardzo nie szukałem. Żałuję, że nagranie procesji rezurekcyjnej z orkiestrą dętą w Zdziłowicach, które zrobiłem w 2001 roku uległo bezpowrotnemu uszkodzeniu. Piszę o tym braku, żeby zwrócić uwagę na inny 'brak' (zaznaczony już w poprzednim akapicie), czyli na aspekty religijnych śpiewów ludowych, które bardzo rzadko były (i chyba wciąż rzadko są) przedmiotem nagrań - czyli na ich performatywność, audiosferę w jakiej są wykonywane, a także obecność instrumentów.

Remek Mazur-Hanaj

credits

released March 30, 2023

Ś𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗷ą 𝗻𝗮 𝗽ł𝘆𝗰𝗶𝗲:
𝗦𝘁𝗮𝗻𝗶𝘀ł𝗮𝘄𝗮 𝗚𝘄𝗶𝗮𝘇𝗱𝗮 [𝟭𝟵𝟭6-𝟵𝟳] 𝘇 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗶
𝗜𝗴𝗻𝗮𝗰𝘆 𝗞𝗼ł𝘀𝘂𝘁 [𝟭𝟵𝟭𝟴-𝟮𝟬𝟬𝟰] 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗭𝗼𝗳𝗶𝗮 𝗞𝗼ł𝘀𝘂𝘁 [𝟭𝟵𝟮𝟮-𝟮𝟬𝟭𝟮] 𝘇 𝗚𝗹𝗶ń𝗰𝗮 𝗦𝘁𝗮𝗻𝗶𝘀ł𝗮𝘄 𝗙𝗶𝗷𝗮ł𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 [𝟭𝟵𝟮𝟴-𝟮𝟬𝟭𝟮] 𝘇 𝗖𝗵𝗿𝘇𝗮𝗻𝗼𝘄𝗮
𝗧𝗲𝗿𝗲𝘀𝗮 𝗠𝗮𝗿𝘇𝗲𝗰 [𝟭𝟵𝟰𝟵] 𝗶 𝗪𝗮𝗻𝗱𝗮 𝗗𝘂𝗱𝗲𝗸 [𝟭𝟵𝟰𝟭] 𝘇 𝗦𝘂ł𝗼𝘄𝗮
𝗝𝗮𝗻𝗶𝗻𝗮 𝗞𝗼𝘄𝗮𝗹𝗰𝘇𝘂𝗸 [𝟭𝟵𝟯𝟭-𝟮𝟬𝟮𝟬] 𝘇 𝗚𝗿𝗮𝗯𝗼𝘄𝗶𝗰𝘆
𝗣𝗶𝗼𝘁𝗿 𝗠ł𝗼𝗱𝗮𝘄𝘀𝗸𝗶 [𝟭𝟵𝟲1-2022] 𝘇𝗲 𝗦𝗸𝗿𝘇𝘆ń𝘀𝗸𝗮
𝗪ł𝗮𝗱𝘆𝘀ł𝗮𝘄 𝗗𝘆𝗰𝗵𝗮 [𝟭𝟵𝟯𝟬-𝟮𝟬𝟮𝟭] 𝘇𝗲 𝗭𝗱𝘇𝗶𝘀ł𝗮𝘄𝗶𝗰
𝗙𝗿𝗮𝗻𝗰𝗶𝘀𝘇𝗲𝗸 𝗥𝗮𝗰𝗶𝘀 [𝟭𝟵𝟮𝟮-𝟮𝟬𝟭𝟴] 𝘇 𝗝𝗮𝘀𝗶𝗼𝗻𝗼𝘄𝗮
𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮 𝗥𝘆𝗯𝗶ń𝘀𝗸𝗮 [𝟭𝟵𝟮𝟱] 𝘇 𝗦𝗶𝗲𝗰𝘇𝘆𝗰𝗵
𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗞𝗼𝘄𝗮𝗹𝘀𝗸𝗮 [𝟭𝟵𝟯𝟱-𝟮𝟬𝟮𝟬] 𝘇 𝗣𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮ł𝗼𝘄𝗶𝗰 𝗠𝗮ł𝘆𝗰𝗵
𝗖𝘇𝗲𝘀ł𝗮𝘄𝗮 𝗭𝘆𝗯𝗮ł𝗮 𝘇 𝗚𝗿ę𝗯𝗲𝗸
𝗪ł𝗮𝗱𝘆𝘀ł𝗮𝘄𝗮 𝗠𝗮ł𝗲𝗸 [𝟭𝟵𝟮𝟰-𝟮𝟬𝟭𝟲] 𝘇 𝗪ł𝗮𝗱𝘆𝘀ł𝗮𝘄𝗼𝘄𝗮
𝗠𝗮𝗿𝗶𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗗𝘆𝗺𝗰𝘇𝘆𝗸 [𝟭𝟵𝟯𝟯] 𝘇 𝗗ą𝗯𝗿𝗼𝘄𝘆
𝗔𝗻𝗶𝗲𝗹𝗮 𝗚𝗺𝗼𝗰𝗵 [𝟭𝟵𝟭𝟵-𝟮𝟬𝟭𝟲] 𝘇 𝗪𝗼𝗹𝗶 𝗪𝗶𝗲𝗹𝗸𝗶𝗲𝗷
𝗘𝗱𝘄𝗮𝗿𝗱𝗮 𝗞𝗼𝘄𝗮𝗹𝗰𝘇𝘆𝗸 [𝟭𝟵𝟮𝟱] 𝘇 𝗞𝗼𝗹𝗼𝗻𝗶𝗶 𝗭𝗮𝘄𝗶𝗲𝗽𝗿𝘇𝘆𝗰𝗲
𝗝𝗮𝗻 𝗕𝗮𝗻𝗮𝘀𝘇𝗲𝗸 [𝟭𝟵𝟮𝟰] 𝘇 Ł𝗮𝗰𝗵𝗮
𝗝𝗮𝗻 𝗪𝗻𝘂𝗸 [𝟭𝟵𝟰𝟬] 𝘇𝗲 𝗭𝗱𝘇𝗶ł𝗼𝘄𝗶𝗰
𝗔𝗻𝘁𝗼𝗻𝗶𝗻𝗮 𝗠𝗮𝗷𝗱𝗮 [𝟭𝟵𝟭𝟲-𝟮𝟬𝟬𝟲] 𝘇 𝗠𝗮𝘀ł𝗼𝘄𝗶𝗰

𝗼𝗿𝗮𝘇 ś𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗰𝘇𝗸𝗶 𝘇 𝗗𝗼𝗯𝗿𝘆𝘄𝗼𝗱𝘆 [Antonina Sidoruk, Walentyna Klimowicz,, Nina Jawdosiuk, Barbara Jakimiuk], 𝘇𝗲𝘀𝗽ół „𝗝𝗮𝗿𝘇ę𝗯𝗶𝗻𝗮” 𝘇 𝗞𝗼𝗰𝘂𝗱𝘇𝘆” [Władysława Dycha, Janina Oleszek, Beata Oleszek, Irena Krawiec, Lucyna Jargiło, Monika Jargiło], 𝘇𝗲𝘀𝗽ół „𝗚𝗮ł𝗰𝘂𝗻𝗲𝗰𝗸𝗶” 𝘇 𝗚𝗮ł𝗲𝗸 [Maria Oracz, Maria Siwiec, Zofia Bykowska, Maria Pęzik, Józefa Siwiec, Barbara Kietlińska], 𝘇𝗲𝘀𝗽ół „𝗣𝗼𝗴𝗿𝗮𝗻𝗶𝗰𝘇𝗲” 𝘇 𝗦𝘇𝘆𝗽𝗹𝗶𝘀𝘇𝗲𝗸 [Jan Chudziuk, Aniela Dubińska, Irena Koncewicz, Zofia Polakowska, Eugenia Krzyżewska, Janina Borkowska, Helena Chmielewska, Danuta Korejwo, Julianna Luty, Józef Luty, Leokadia Gibowicz, Jolanta Jakubowska,, Eugeniusz Grzymkowski, Aniela Murawska, Jan Murawski, Józef Murawski, Tadeusz Murawski, Alfons Obuchowski, Edward Grygieńć, Leon Racis, Mirosław Wiliwis], 𝘇𝗲𝘀𝗽ół „𝗗𝗼𝗹𝗶𝗻𝗶𝗮𝗻𝗸𝗶” 𝘇 𝗕𝗲łż𝗰𝗮, ś𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗰𝘇𝗸𝗶 𝘇 𝗽𝗮𝗿𝗮𝗳𝗶𝗶 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗶𝗮 [Zofia Kłoskowska, Apolonia Koziatek, Franciszka Kuczyńska, Maria Piórkowska, Marianna Bączek, Bronisława Świder, Władysława Dąbrowska], ś𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗰𝘆 𝘇 𝗕𝗮𝘀𝘇𝗸𝗼𝘄𝗮 [Tadeusz Dobrowolski, Józef Jańczak, Józef Kaczmarek, Sebastian Martelus, Józef Melka], ś𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗰𝘇𝗸𝗶 𝘇 𝗟𝘂𝗯𝗶𝗲𝗹𝗮 𝗦𝘁𝗮𝗿𝗲𝗴𝗼 [Maria Kołodziejczyk, Zofia Jasińska, Zofia Przychodzka].

Pomysł, nagrania, fotografia, okładka, mastering, przygotowanie techniczne nagrań - Remek Mazur-Hanaj
Nagrania - Tadeusz Sudnik
Podziękowania dla Ireny Krawiec, Małgorzaty Dziurowicz-Kaszuby, Lidii Tryki, Witolda Kuczyńskiego
Na fotografii zwieńczenie krzyża ze wsi Zofianka Dolna k/Janowa Lub.

license

Some rights reserved. Please refer to individual track pages for license info.

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: