Śpiewaczki z Nowej Rudy | Zabzili tu wzieprzka, a my o tem wziemy [Mazowsze - Kurpie Zielone]

by In Crudo

/
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

about

Total time: 22'34"

Niniejsza płyta jest publikacją niekomercyjna, dochody ze sprzedaży pokrywają koszty przygotowania technicznego i merytorycznego płyty.

GRAND PRIX - 𝐓𝐡𝐞 𝐑𝐨𝐨𝐭𝐬 𝐏𝐡𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐘𝐞𝐚𝐫 𝟐𝟎𝟐𝟐 competition, organized by Polish Radio.

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy powstał w 1991 roku i działa do dzisiaj pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli. Obecnie kierownikiem koordynującym pracę zespołu jest Iwona Potaś, dyrektor GOK w Turośli. Jak można przeczytać na stronie GOK w Turośli w notce poświęconej zespołowi"

"Za główny cel swojej działalności postawił kultywowanie i propagowanie kultury kurpiowskiej, dawnej wsi naszego regionu. Zespół od początku swojej ponad 20-letniej działalności jest wierny temu co bezpośrednio wiąże się z folklorem. Dzięki działalności zespołu widz ma okazję na własne uszy usłyszeć: m.in. dziedzictwo wsi naszego regionu w gwarze i gawędzie ludowej zapisanej w pieśniach oraz na własne oczy zobaczyć przepiękne stroje kurpiowskie.

Jego członkowie oprócz śpiewu, z którym zespół jest głównie kojarzony, wykonuje również widowiska oparte na ludowej tradycji m. in. Wesele Kurpiowskie, Śwente ziecory, Kiszenie kapusty, Tłoka na kopanie kartofli, Babskie rozmowy przy darciu pierza, Dożynki - Święto Plonów. We wszystkich tych widowiskach dominuje starannie dobrana do określonego tematu pieśń - forma najbliższa ich sercu. Jeżeli chodzi o repertuar muzyczny jest on bardzo bogaty. Poczynając od dawnych pieśni i ballad ludowych, różnego rodzaju przyśpiewki, gawędę ludową, po pieśni okolicznościowe, religijne i patriotyczne. Wszystkie te pieśni śpiewane są gwarą kurpiowską ze wszystkimi melizmatami i zaśpiewami charakterystycznymi dla tego regionu."

Zespół zdobywał nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, na "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej oraz wielokrotnie na kurpiowskich przeglądach folkloru w Zbójnej i Nowogrodzie.

Nagrania z adwentowego koncertu w Remoncie w ramach Sceny Folkowej "Korzenie" nie są dobrej jakości, najlepsze technicznie z nich ukazało się na składance "I po ścianach 1994-96", wydanej przez nasze wydawnictwo w 2014. Zdecydowałem się większość z nich opublikować ze względu na ich niezaprzeczalną wartość dokumentalną.

Honorata Ruszczyk z zespołu, która uczyła się śpiewać od swoich sióstr, występuje także jako solistka, a inna członkini zespołu Zofia Trzcińska-Parzych jest ceniona jako autorka wyrobów z dziedziny plastyki obrzędowej, takich jak wycinanki, palmy wielkanocne, kierce, kwiaty z bibuły i piór, zajmuje się też tkactwem.

credits

released January 4, 2022

Jeśli notatka z 1995 r. jest ścisła, to śpiewały wtedy: Zofia Trzcińska-Parzych, Janina Zachłowska, Zofia Stachelek, Stanisława Nietupska, Helena Bączek,, Teresa Stachelek, Irena Murach, Honorata Ruszczyk, Bronisława Bałdyga.

Koncert odbył się w Klubie Remont 12 grudnia 1995.
Stowarzyszenie Riviera-Remont - realizacja nagrania
Remek Mazur-Hanaj - mastering, kompilacja, projekt okładki, notka

Na okładce dom we wsi Cieloszka, gmina Turośl. Zdjęcie pochodzi z publikacji "Beiträge zu einer allgemeinen Landeskunde", wydanej w Berlinie w 1917 roku pod redakcją Ericha Wunderlicha. Fot. Schultz, 1915

Kuratorami Sceny Folkowej "Korzenie", działającej w warszawskim klubie studenckim Remont w latach 1994-96 byli Piotr Zgorzelski, Remigiusz Mazur-Hanaj oraz Antoni Beksiak.
Creative Commons - CC BY-NC-ND

license

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: