We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Kapela od Łowicza | Z kapelusza, nie z pisma [Mazowsze - Łowickie]

by In Crudo

/
1.
Kujon 01:27
2.
Polka 03:16
3.
Kujon 03:31
4.
Polka 05:05
5.
Kujawiak 05:20
6.
Polka 01:46
7.
Kujon 02:55
8.
Oberek 03:39
9.
Polka 06:01
10.
Kujon 03:46
11.

about

Total time: 40'26'
Niniejsza płyta jest publikacją niekomercyjna, dochody ze sprzedaży pokrywają koszty przygotowania technicznego i merytorycznego płyty.

GRAND PRIX - 𝐓𝐡𝐞 𝐑𝐨𝐨𝐭𝐬 𝐏𝐡𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝐘𝐞𝐚𝐫 𝟐𝟎𝟐1 competition, organized by Polish Radio.

Stefan Winnicki [1929-2002] urodził się w Nowej Suchej koło Sochaczewa. Od dziecka ciągnęło go do muzyki, matka była śpiewaczką, a w ich domu odbywały się zabawy taneczne, starszy kolega z sąsiedztwa Marian Malczyk uczył się grać na skrzypcach. Podobała mu się też lokalna kapela Płachetów z harmonią (24 basy). W czasie okupacji starszy brat Stefana, który pracował u rzeźnika wypatrzył u gospodarza harmonię, praktycznie nie używaną. Rodzice dobili targu z rzeźnikiem, zapłacili dużo, ale harmonia była świetna, z warsztatu samego Stamirowskiego, z głosami Kanabusa. Kiedy ją Stefan później stroił u innego świetnego wytwórcy harmonii – Radka – ten chciał mu dać za nią trzy inne instrumenty.

Winnicki stał się wziętym muzykantem, grywał jako harmonista na weselach do lat 80. Potrafił też grać na skrzypcach i klarnecie. Od ożenku zamieszkał w Łowiczu, co też wpłynęło na jego status i w niemałym stopniu go ukształtowało. Jego pasją stała się również historia i kultura regionu, którą zgłębiał. Kiedy zrezygnował z zawodowego grania na weselach udzielał się także jako nauczyciel muzyki, a także występował na tzw. folklorach.

Kiedy odwiedziliśmy go z Piotrem Zgorzelskim wiosną 1997 roku w jego mieszkaniu na osiedlu Tkaczew byliśmy trochę zaskoczeni. Przywitał nas starszy pan w łowickim kapelusiku o nietypowej dla muzykantów osobowości, łagodny w obejściu, refleksyjny, spokojny i skupiony całkowicie na tym co tak lubił i czego czuł się świadomym sukcesorem – na wyjątkowej w skali kraju i bogatej w wyrazie, także muzycznym, kulturze Wielkiego Księstwa Łowickiego.

Nagrań Stefana Winnickiego zachowało się trochę w archiwach, m.in. w Polskim Radiu, a najbardziej znane spośród nich to na pewno oberek z płyty Grajcie dudy, grajcie basy, do którego przyśpiewuje Waleria Czubak („Ale skąd te muzykanty”, na naszej płycie nr 11). Ta płyta, którą publikujemy jest za to jedynym zapisem dokonanym na żywo, w czasie potańcówki. W związku z czym też jakość techniczna nagrań pozostawia trochę do życzenia. Jest tu kilka emblematycznych dla regionu trójmiarowych tzw. kujonów, w których słychać jak ładnie Winnicki rubatuje. Niespodzianką są polki – wszystkie zdają się nawiązywać tempem, melodyką i metrorytmiką do starych XIX-wiecznych polek według wzorów wyznaczonych w Czechach przez Františka Hillmara, a więc można powiedzieć upraszczając: ludowych, ale nie stricte wiejskich. Słychać w nich też gdzieniedzgie inwencję najprawdopodobniej samego Winnickiego w harmonizacji, doborze basów.

Ostatnie lata życia pan Stefan spędził znów aktywnie muzycznie. W tym samym 1997 roku kiedy z kolegami grał w domu tańca został też laureatem nagrody Ministra Kultury, którą co warto wspomnieć przeznaczył na stworzenie kapeli złożonej z łowickiej młodzieży (Dominik Zagajewski, Arkadiusz Kucharek, Katarzyna Drzażdżyńska, Radosław Kucharek). Z kapelą sam grywał na skrzypcach, występowali niemało w Polsce, a także odwiedzili Grecję, Hiszpanię i Francję.

Skrzypek Stanisław BALIK urodził się w podłowickich Małszycach i przez całe życie związany był z Łowiczem, gdzie od 1945 uczył się grać na skrzypcach, by w końcu zostać członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Łowiczanie”, a od 1968 Zespołu Pieśni i Tańca „Syntaks”. Potem także uczył na skrzypcach i był instruktorem tańca. Co ciekawe dzięki niemu powstała dziewczęca kapela "Łowickie wycinanki", w ramach której uczył w sumie 30 dziewcząt. Tę edukacyjną działalność doceniano kilka razy w konkursie "Mistrz-uczeń" festiwalu w Kazimierzu Dolnym, gdzie Balik z uczennicami otrzymywał nagrody. W 1999 otrzymał Nagrodę im. Kolberga.

Nie zachowała się informacja kto grał na bębnie, może przez tę publikację ustalimy nazwisko bębnisty

[info własne oraz Marcin A. Kucharski w: "Nowy Łowiczanin" i i Ewa Sławińska-Dahlig w: "Twórczość ludowa"]

credits

released November 26, 2021

Stefan Winnicki [1929 Nowa Sucha -2002] - harmonia trzyrzędowa
Stanisław Balik [1929 Małszyce-2009] - skrzypce
NN - bęben ze stalką

Nagranie - NN
Przygotowanie techniczne nagrań oraz mastering, kompilacja, okładka - Remek Mazur-Hanaj
Fotografia na okładce - Katarzyna Dąbek
Tytuł - cytat z wypowiedzi Stefana Winnickiego za Ewą Sławińską-Dahlig, której też dziękuję za pomoc z zebraniu informacji.

Rejestracji materiału dokonano 22.05.1997 w czasie zabawy tanecznej w warszawskim Domu Tańca, który mieścił się wtedy w WOK na ul. Elektoralnej. Zabawy organizowali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia "Dom tańca", któremu szefował wówczas Piotr Zgorzelski.
Creative Commons - CC BY-NC-SA 4.0

license

tags

about

In Crudo Warsaw, Poland

is an indie mini-label set up by Polish musician (band Księżyc) and ethno-documentarist Remek Mazur-Hanaj. Most of releases are archival recordings, that have been made "in situ". And you can listen to Remek Hanaj's original music here.- remekhanaj.bandcamp.com
Contact: incrudo@vp.pl
... more

contact / help

Contact In Crudo

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like In Crudo, you may also like: